žralok bílí

Tento masožravec se latinsky nazývá Carcharodon carcharias. Své jméno "bílý" získal podle bílého zbarvení břicha. Patří mezi největší mořské predátory. Dosahuje délky 6-8m, přičemž největší ulovený exemplář byla samice, která měřila přes 8 metrů.
g
Obývá chladné i teplé pobřeží obou Amerik, Číny, Japonska, Austrálie, Koreje, severní a jižní Afriky i Nového Zélandu. Příležitostné se objevuje i kolem ostrovů ve středním Pacifiku a Atlantiku.
Mohutný dravec by vzbuzoval strach sám o sobě, ale díky filmu Čelisti je to mnohem horší. Na rozdíl od elektrického žraloka v tomto snímku napadá lidi jen zřídkakdy. Je spíše možné, že si člověka splete se svou obvyklou kořistí (žralok levhartí, lachtan kalifornský, tučňáci, mladí rypouši sloní…).
Navzdory své pověsti je žralok bílý málo známý, k vidění je jen vzácně. Až nedávno byly objeveny údaje o době páření, věku smrti. Nikdo neví, kolik jedinců vlastně křižuje oceány, avšak jisté je, že jich ubývá.
Latinsky: Carcharodon carcharias
Anglicky: Great white shark
Velikost: 6-8m
Hmotnost: 2 tuny i více
Potrava: ryby, kytovci, ploutvonožci, potápěči :o)) (to je vtípek:o))
Nebezpečí: smrtelné
Stisk jedinců okolo 3m: až 3 tuny na cm2
mapka bílí
Zbarvení a lov:
Je zbarven tak, že je ve vodě sotva vidět. Využívá toho k přepadání obětí. Jeho tělo je spíše ztuhlé, oceány brázdí rychlostí okolo 3 km/h. Není tedy nijak uzpůsoben k dlouhému pronásledování.(Dokáže ale vyvinout rychlost i 25 km/h) Jeho specialitou je lov ze zálohy. Většinou útočí z hloubky. Zespoda se vrhne na svou kořist, ale nejprve ji většinou pouze zraní. Poté nechá svůj budoucí oběd vysílit a posbírá si jen bezmocné tělo….
Občas se stane, že se oběti podaří uniknout na břeh. Většinou jsou ale zranění natolik vážná, že nepřežije.
zoubky v.b
wow
r
df
 
 
 
 
 
Teplá krev:
Žralok lidožravý a jeho příbuzní -mako nebo liškoun- mají teplou krev. To znamená, že jsou schopni udržovat vyšší tělesnou teplotu, než má okolní voda. Ve svalech mají hustou cévní síť, takže krev vytékající ze svalů ohřívá tu z žaber. Vysoká tělesná teplota též dovoluje svalům vysoký výkon kdykoliv. Díky vyšší teplotě se též urychluje trávení potravy.
Žralok, který spolkl velkou kořist, nemusí další tři měsíce nic žrát. (Jako hadi :o))
d
Vyskakování:
Tito tvorové dokáží zvednout hlavu nad hladinu dříve, než napadnou kořist. Když chňapne po návnadě, stočí žralok oči dozadu a je vidět pouze bílý povrch. Tím chrání mnohem důležitější přední část oka.
 
Velké kousnutí:
Čelisti žraloka lidožravého se mohou vysunout dopředu, rypec se vyhrnuje nahoru. Může si díky tomu vyrvat obrovský kus masa. To dělá, aniž by mu hrozilo nebezpečí, že mu útok vrátí. Oči přitom neotáčí do zadu.
d
bili